Skip to main content

Den officiella reservrutten för Nordsjö vägtunnel har testats

7.7.2025
Den officiella reservrutten för Nordsjö vägtunnel har testats 16-18.6.

Fintraffics program för samhällsansvar färdigställdes – Mot en tryggare, smidigare och miljövänligare trafik

7.3.2025
Trafikstyrningsbolaget Fintraffics program för samhällsansvar som sammanställer ansvarsarbetet har färdigställts.

Opas.matka.fi eller Google Maps – vilken lönar det sig att välja för att planera rutter?

19.2.2025
Visste du att Fintraffics Opas.matka.fi är mer heltäckande och tillförlitlig än Google Maps?

Hur sträcker sig finländska trafikaktörer mot världsmarknaden?

11.2.2025
Tillväxtforumet 2025 som ordnades i Helsingfors i januari samlade experter på smart trafik för att diskutera samarbete, innovationer och hur Finland kan utnyttja sin fulla potential för att bygga en konkurrenskraftig och datastyrd framtid.

Polisen och Fintraffic håller trafiken smidig och säker – så här syns samarbetet i undantagssituationer

27.1.2025
Polisen och Fintraffic samarbetar intensivt, vilket gör att trafiken förblir smidig och säker – särskilt i undantagssituationer.

Slutförda banarbeten gav fart åt närtrafikens tillväxt – Fintraffics digitala tjänster slog rekord

20.1.2025
Mängden närtågstrafik ökade kraftigt under det sista kvartalet 2024. Tillväxten berodde bland annat på att Dickursby bangård färdigställdes och trafiken mellan Karis och Hangö inleddes.

Höjdpunkter i trafikens dataekosystem 2024

17.1.2025
År 2025 är redan i full gång, men vi stannar upp en stund och tittar tillbaka på vad vi tillsammans åstadkom i Trafikens dataekosystem 2024.

Finland flyger smidigt även på vintern – så här säkerställs flygtrafikens säkerhet i vinterns varierande väderförhållanden

16.12.2024
Flygledningens uppgift är att förutse effekterna av vinterns väderförhållanden och stängda landningsbanor på marken och i luften. Vid behov regleras flygtrafiken så att varje ankommande och avgående flyg får en realistisk tid på banan.

Den internationella flygtrafiken och godstrafiken fortsatte att öka

18.10.2024
Godstrafiken fortsatte att öka i juli–september särskilt inom spårtrafiken.

Förbättring av reservrutten för Nordsjö vägtunnel inleds den 14 oktober

10.10.2024
Reservrutten runt Nordsjö vägtunnel på sträckan Österleden–Kallviksvägen–Bastövägen–Nordsjö hamn förbättras under slutet av året och nästa vår. Vägarbetena på reservrutten inleds måndagen den 14 oktober 2024. Genom att förbättra rutten förbereder man sig för den omfattande saneringen av tunneltekniken i Nordsjö tunnel som inleds nästa år och som pågår i nästan ett år. Under denna tid fungerar tunnelns reservrutt som en omväg.