CISM eller Critical Incident Stress Management är en metod för att minska effekten av plötsliga stressreaktioner på arbets- och funktionsförmågan efter en kritisk händelse. Inom flygtrafiktjänsten är verksamheten obligatorisk i och med EU-förordningen som trädde i kraft för några år sedan, men i Finland har man aktivt tillämpat verksamheten sedan 90-talet. Kompetensen hos de frivilliga stödpersonerna upprätthålls efter grundutbildningen genom repetitioner som ordnas med ett par års mellanrum, varav den senaste hölls i höst.
Inom Fintraffics flygtrafiktjänst har CISM-verksamheten ordnats i form av kamratstöd där frivilliga medlemmar i arbetsgemenskapen utbildas i CISM-metoden och i bemötandet av en kollega som råkat ut för en plötslig kris. Den tre dagar långa grundutbildningen innehåller teori om kriser och stressreaktioner hos människan samt hur man bemöter dem med hjälp av CISM-metoden. Under utbildningen gör man också praktiska övningar.
– För närvarande har flygtrafiktjänsten nio CISM-stödpersoner. Målet med verksamheten är att hålla människan funktionsduglig trots en kris och att denne får en struktur i sitt liv, vilket hjälper henne att återställa sinnesfriden till det normala. I sin enklaste form består stödet från en stödperson av samtal om det inträffade och det stöd som behövs för att hantera de reaktioner som händelsen orsakat, berättar CISM-koordinator Mika Virolainen vid Fintraffics flygtrafiktjänst.
Under repetitionerna granskas metoden utifrån ett aktuellt hett tema
Efter grundutbildningen deltar stödpersonerna i repetitioner som ordnas med ett par års mellanrum, av vilka den senaste ordnades denna höst. Under repetitionerna repeterar man CISM-metoden och funderar på ämnet utifrån ett aktuellt hett tema. Ofta deltar också besökare från till exempel flygbolag, nödcentralen eller social- och krisjouren som ger sina perspektiv på det viktiga arbetet. Temat för årets repetition var de diffusa gränserna för CISM-verksamheten.
– Repetitionen stärker deltagarnas kunnande om ämnet, men fungerar också som ett viktigt kamratstöd för stödpersonerna. Repetitionerna erbjuder nämligen ett bra tillfälle att utbyta erfarenheter och lärdomar. Även om en del stödpersoner har deltagit i nästan tjugo år är entusiasmen och motivationen för att hjälpa andra fortfarande stark. Det är glädjande att se hur människor vill ta hand om sina kollegor, reflekterar Virolainen.
Kamratskapet är en central del av hela CISM-verksamheten eftersom det ofta är lättare att prata med en kamrat om sådant som tynger sinnet än till exempel med chefen. Alla stödpersoner har gett sitt löfte om tystnadsplikt varför samtalen förblir konfidentiella och arbetsgivaren informeras inte heller om dem.
När lönar det sig att kontakta en CISM-stödperson?
Behovet av samtal med en stödperson kan uppstå till exempel efter en olycka eller farosituation, ett allvarligt arbetsolycksfall eller någon annan krissituation som drabbat arbetsgemenskapen eller individen. Vanligtvis handlar det om en plötslig och oväntad situation.
– Vi har inte satt några begränsningar för i vilka situationer man kan kontakta en stödperson eftersom en händelses kritiska natur alltid är en individuell upplevelse. Det kan handla om en olycka som inträffat under det egna skiftet, men även känslomässiga situationer kan göra att funktionsförmågan vacklar. För flygledare är det till exempel viktigt att hela tiden bevara känslan av att situationen är under kontroll. Om känslan av kontroll rubbas kan människan uppleva detta som en betydande kris, även om man inte märker något avvikande utåt sett, förklarar Virolainen.
Symptom på stressreaktioner efter en oväntad eller exceptionell händelse kan till exempel inkludera koncentrationssvårigheter, rastlöshet, sömnsvårigheter, beslutsvårigheter, ångest, gråtmildhet, hyperaktivitet, kallsvettning och tankar som ständigt kretsar kring det inträffade. Man strävar efter att föra ett avlastningssamtal enligt CISM-metoderna senast inom tre dygn efter en kritisk händelse. Beroende på situationen genomförs samtalen ansikte mot ansikte eller per telefon.
– Även om CISM-verksamheten för närvarande är obligatorisk endast inom flygtrafiktjänsten har Fintraffic börjat ordna den även inom de övriga trafikformerna. Det är fantastiskt att arbetsgivaren möjliggör utvecklingen av en sådan verksamhet, eftersom det med hjälp av den är möjligt att i betydande grad stöda personalens välbefinnande inom vår säkerhetskritiska bransch, uttrycker Virolainen tacksamt.