I början av oktober bytte man flygtrafikledningstjänst vid Ivalo flygplats från den metodbaserade ATS-tjänsten till en radarbaserad flygtrafikledningstjänst. Fintraffics flygtrafiktjänst svarar genom ändringen på de växande behoven inom säsongstrafiken i Lappland samt strävar för sin del efter att garantera en smidigare flygtrafikledningstjänst för flygbolagen och andra luftrumsanvändare. Vad innebär förändringen i praktiken och vilka fördelar medför den?
Tidigare genomfördes flygtrafikledningsjänsten i Ivalo som en så kallad metodbaserad flygtrafikledningsjänst, där inflygningskontrolltjänst grundar sig på luftfartygernas geografiska information, tidsuppskattningar och fastställda minimiavstånd från luftfartyg. I den metodbaserade flygtrafikledningstjänsten användes radioförbindelse, flyguppföljningsstrippar och en informativ radardisplayenhet för att gestalta luftlägesbilden. Ändringen av flygtrafikledningstjänsten till en radarbaserad ATS-tjänst moderniserar arbetsmetoderna för Ivalo flygplats flygtrafikledningstjänst, eftersom all information som behövs om flygningen nu kan konstateras på flygledartornets radarskärm utan separat verifiering via radioförbindelse.
– I en metodbaserad arbetsmetod är det väsentligt att luftfartygen följer de på förhand publicerade ankomst- och avgångsrutterna. Att avvika från dessa till exempel på grund av överraskande väderförhållanden eller andra undantagssituationer gjorde dock flygledningen stel. Tack vare den radarbaserade flygtrafikledningstjänsten kan vi nu bättre svara på kontinuerlig inflygning och möjliggörande av uppstigning, vilket leder till besparingar i bränslekostnaderna för flygbolagen och minskar utsläppen i miljön. Ändringen förbättrar också vårt samarbete med den regionala flygledningen, eftersom vi nu båda använder samma flygledningsmetoder, berättar Petri Rajaniemi, Fintraffics regionchef för flygtrafiktjänster i norra Finland.
Den radarbaserade flygtrafikledningstjänsten ökar säkerheten
Utanför säsongen rör sig 50–100 flyg per månad på Ivalo flygplats, men under vintersäsongen kan flygningarna till exempel i december vara över 500 stycken per månad. Under vintersäsongen orsakar förutom den livligare flygtrafiken även de utmanande vinterförhållanden brådska för flygledarna, då dessa kräver flygledarnas uppmärksamhet för att säkerställa att aktörerna inom halkbekämpning och vinterunderhåll rör sig tryggt på fältområdet och på landningsbanorna.
– Säkerheten ökar när flygledarna utöver radioförbindelsen kan följa flygningarna på radarskärmen och på så sätt kan koncentrera sig bättre på händelser på banan. De första praktiska erfarenheterna av fördelarna som förändringen medför får vi i december när vintersäsongen vid Ivalo flygplats inleds, fortsätter Rajaniemi.
Genomförandet av förändringen har varit ett resultat av samarbete mellan många parter, bl.a. Fintraffics teknik- och utvecklingsenheter för flygtrafiktjänst, enheten för flyginformation samt specialläroanstalten Avia College.
– Förändringen är ett fint bevis på hur man genom samarbete mellan olika branscher kan åstadkomma betydande steg samt på hur mycket kompetens Fintraffics flygtrafiktjänst har inom huset. Jag vill varmt tacka alla som har deltagit i beredningen och ibruktagandet av den nya radarbaserade flygtrafikledningstjänsten i Ivalo, tackar Rajaniemi.