Digiroad-rajapinnat
Digiroad-aineistolla on WMS-katselurajapinta sekä WFS-latausrajapinta joita hyödyntämällä tiedonsiirto Digiroadin ylläpitäjiltä aineiston hyödyntäjille, niin kuntien työntekijöille, julkisille palveluntuottajille kuin yrityksillekin, on tehokasta.
Tieto päivittyy WMS- ja WFS- rajapintoihin joka viikonloppu Digiroadin tietokannasta. TN-ITS muutostietoa julkaistaan päivittäin.
Rajapintamme ovat kehitysvaiheessa, joten laitathan meille rohkeasti palautetta niin toiminnallisuuksista kuin mahdollisista aineiston virheistä Väyläviraston Palauteväylän kautta tai suoraan Digiroad-operaattorille osoitteeseen: info@digiroad.fi
Suomen liikennemerkkien symbolit ovat vapaasti ladattavissa QGIS-paikkatieto-ohjelmaan Väyläviraston kuvakirjastosta. Palvelu ja latausohjeet.
WMS-KATSELURAJAPINTA
Digiroadin WMS-katselurajapinnasta voit tarkastella Digiroadin eri tietolajeja ja käyttää niitä visualisointiin sovelluksissa tai kartoissa. Rajapinnassa on tällä hetkellä kaikki Digiroadin tietolajit ja lisäksi tielinkin ominaisuustieto suunnittelu- ja rakennusvaiheen geometriasta.
Otamme mielellämme palautetta niin WMS -rajapinnan visualisointitavoista kuin itse aineistostakin.
WFS-LATAUSRAJAPINTA
Digiroadin WFS-suoratilausrajapinnasta saat ladattua haluamasi alueen aineiston käytettäväksi paikallisesti esimerkiksi paikkatieto-ohjelmilla. Tällä hetkellä suositeltu aluejako lataukseen on kuntataso. Koko Suomen Digiroad-aineisto on kooltaan hyvin suuri, joten suosittelemme lataamaan pieniä alueita kerrallaan rajapinnan suorituskyvyn optimoimiseksi. Rajapintaa ei myöskään ole suunniteltu käytettäväksi suoraan sovelluksissa ja suosittelemme aineiston lataamista paikallisesti.
Jos tarvitset käyttöösi dataa suuremmalta alueelta, Väyläviraston aineiston välityspalvelusta saa tuttuun tapaan ladattua koko aineiston viimeisimmän julkaisun. Aineiston voi ladata koko Suomen kattavana Geopackagena tai shape-tiedostona maakuntiin jaoteltuina.
TN-ITS-MUUTOSRAJAPINTA
TN-ITS rajapinta perustuu CEN/TS 17268:2018 -standardiin. Digiroad-aineistossa tapahtuvat muutokset julkaistaan kerran vuorokaudessa TN-ITS-rajapinnassa. Muutostiedot välitetään loppukäyttäjille dataset-XML-tiedostoina, jossa Digiroad-kohteiden muutosten sijainti ilmoitetaan OpenLR -sijaintiviitteellä.
TN-ITS-rajapinnan etuna on tiedonkäsittelyn nopeus ja helppous, kun koko aineiston latauksen sijaan päästään kiinni suoraan muuttuneisiin kohteisiin.