Uutiset
Liikenne vilkastui loppuvuonna – raide- ja tieliikenne maltillisessa kasvussa, digipalvelut ennätystahdissa
Junaliikenne ja maantieliikenne vilkastuivat loppuvuonna Suomessa. Lähijunien ja kaukoliikenteen matkustajamäärät kasvoivat, ja myös henkilö- ja pakettiautojen määrä maanteillä nousi edellisvuoteen verrattuna. Suomen ilmatilan yli lentäviä lentokoneita on sen sijaan historiallisen vähän. Samaan aikaan Fintrafficin digipalveluiden käyttö kasvoi lähes 30 prosenttia, ja Fintraffic Mobiili -sovellus rikkoi 130 000 latauksen rajan.
Fintraffic ja Liikenneturva: oikea tilannenopeus ja turvaväli pelastavat
Fintraffic ja Liikenneturva muistuttavat, että turvallinen ajaminen perustuu ennen kaikkea oikeaan tilannenopeuteen ja riittäviin turvaväleihin. Ennakoiva kuljettaja pitääkin kelivaraa ja tunnistaa vaaratekijät ajoissa. Talviliikenteessä jokainen metri ratkaisee.
Talvi kiristää olosuhteita raiteilla – yhteistyö nopeuttaa häiriöistä toipumista
Talvikauden aikana rautateillä keskitytään minimoimaan junaliikenteelle talvesta aiheutuvia häiriöitä. Fintraffic, Väylävirasto ja muut rautatieliikenteen toimijat tekevät tiivistä yhteistyötä varmistaakseen liikenteen turvallisuuden ja sujuvuuden koko talven ajan. Rautatieliikenteessä kunnossapidon, liikennöinnin ja liikenteenohjauksen saumaton yhteensovittaminen on keskeistä, jotta matkustaja- ja tavaraliikenne voivat sujua mahdollisimman häiriöttömästi myös vaativissa sääolosuhteissa.
Talvikelit maanteillä: näin Fintraffic pitää liikenteen sujuvana
Vaihtelevat keliolosuhteet, pimeys ja yllättävä liukkaus haastavat talvikaudella autoilijoita. Fintraffic seuraa liikennetilannetta ympäri vuorokauden, tiedottaa häiriöistä ja huolehtii osaltaan mahdollisimman sujuvasta ja turvallisesta maantieliikenteestä. Nyt on aika kurkistaa, miten talvikelit näkyvät Fintrafficin tieliikennekeskukseen ja miten keskuksen kädenjälki konkretisoituu autoilijalle.
Sundström Oy:n ja Fintrafficin raideliikenteenohjauksen yhteistyö korostuu radanrakennustöiden aikaan: ”Yhteistyö liikennesuunnittelun kanssa on tuonut hyötyjä erityisesti liikennekatkojen aikataulutuksiin”
Sundström Infra Ab Oy on infra-alalla toimiva yritys, jonka yksi tärkeimmistä toimialoista on radanrakennus. Lisäksi se on yksi harvoista suomalaisista yrityksistä, joilla on omaa ratakalustoa radanrakennukseen. Yritys tekee radanrakennustöihin liittyen säännöllistä yhteistyötä Fintrafficin raideliikenteenohjauksen liikennesuunnittelun kanssa. Sundströmillä ollaan erityisen tyytyväisiä molemmin puolin käytävään vuoropuheluun ja joustavan liikennesuunnittelun aikaansaamiksesi.
Fintrafficin tieliikennekeskus: huonoja ajokelejä luvassa perjantaille Uudellemaalle ja Varsinais-Suomeen
Fintrafficin tieliikennekeskus muistuttaa autoilijoita ottamaan huonot ajokelit huomioon jo perjantain 2.1. aamun työmatkaliikenteessä.
VR:n ja Fintrafficin raideliikenteenohjauksen yhteisenä tavoitteena sujuva liikenne Suomen raiteilla: ”Yhteistyömme on tiivistä ja monitasoista niin arjessa kuin kehittämisessäkin”
VR on Suomen valtion omistama matkustuksen, logistiikan ja kunnossapidon palveluyritys, joka palvelee kuluttajia ja yrityksiä Suomen rautateillä kauko- ja lähiliikenteessä sekä logistiikan parissa. VR:n ja Fintrafficin raideliikenteenohjauksen yhteistyö on tiivistä niin arjen operatiivisessa toiminnassa kuin rautatieliikenteen kehittämisenkin parissa. Sujuva yhteistyö syntyy yhteisistä toimintamalleista, monitasoisesta yhteydenpidosta ja jatkuvasta vuoropuhelusta.
Vuosaaren tunneli suljetaan 6. tammikuuta – aika ottaa kiertotie haltuun
Vuosaaren tunnelissa käynnistyy 6. tammikuuta 2026 mittava remontti, jonka aikana tunnelissa uusitaan kaikki sen tekniset järjestelmät sekä tunnelirakenteita. Rakennustöiden ajaksi tunneli suljetaan noin vuodeksi kokonaan liikenteeltä, ja liikenne siirtyy käyttämään tunnelin virallista varareittiä. Nyt on aika tutustua kiertotien käyttöön, jotta liikenne saadaan sujumaan mahdollisimman turvallisesti.
Joululiikenteen ennusteet ja vinkit turvalliseen automatkaan
Joulun menoliikenne käynnistyy pian. Nyt onkin oikea hetki kerrata turvallisen joululiikenteen perusasiat. Fintraffic, Poliisihallitus, Liikenne- ja viestintävirasto Traficom, sisäministeriön pelastusosasto, Hätäkeskuslaitos sekä Liikenneturva toivottavat rauhallista ja turvallista matkaa!
Destia ja Fintrafficin raideliikenteenohjaus suunnittelevat ratatöille työraot minuutin tarkkuudella: ”Tarkka liikennesuunnittelu lyhentää läpimenoaikoja ja lisää turvallisuutta”
Destia on infra-alan palveluita Suomessa tuottava yhtiö, joka suunnittelee, rakentaa ja kunnossapitää yhteiskunnan toiminnan kannalta välttämätöntä infrastruktuuria. Destia toimii myös rautateiden kunnossapitourakoitsijana ja suunnittelee toimintaa tiiviisti Fintrafficin raideliikenteenohjauksen liikennesuunnittelun ammattilaisten kanssa. Destialla ollaan tyytyväisiä erityisesti liikennesuunnittelun ammattitaitoiseen henkilökuntaan.
Fintrafficin ja VR:n yhteistyö Digirata-hankkeessa mahdollistaa entistä sujuvamman, turvallisemman ja kestävämmän rautatieliikenteen kehittämisen Suomessa
Digirata on rautatieliikenteen kulunvalvontajärjestelmän modernisointiin ja peruskorjausinvestointiin liittyvä merkittävä hanke, jossa nykyinen vanhentumassa oleva kulunvalvontajärjestelmä korvataan vaiheittain koko Suomen rataverkolle vuoteen 2040 mennessä. Hanke tuo yhteen suuren joukon rautatiealan toimijoita. Fintrafficin ja VR:n välinen yhteistyö Digirata-hankkeessa on tiivistä, vuorovaikutteista ja rakentavaa.
Vuosaaren tunnelin varareitti valmiina käyttöön
Vuosaaren tunneli suljetaan ensi vuoden alussa laajan remontin ajaksi, ja liikenne siirtyy sen viralliselle varareitille. Kuluneen vuoden aikana varareittiä on monin paikoin uudistettu, ja nyt testattu varareitti on valmiina ottamaan vastaan ensi vuodeksi sinne siirtyvän tunneliliikenteen. Miten liikenne sujui testiviikolla, ja mitä liikenteessä on ensi vuonna hyvä ottaa huomioon? Näihin asioihin pääset tutustumaan tästä uutisesta.
Valtatiellä 3 Tampereen ja Lempäälän välillä uusitaan tienvarsitekniikkaa: testaukset viikolla 51
Valtatiellä 3 Tampereen ja Lempäälän sekä Lakalaivan ja Linnakorven välisillä tieosuuksilla on käynnissä liikenteenhallintajärjestelmän uusinta, jossa uusitaan sähköisiä nopeusrajoitusmerkkejä tietoliikennelaitteineen ja -kaapelointeineen. Maastotyöt ovat nyt valmistuneet, ja järjestelmän toimintaa päästään testaamaan viikolla 51.