Ajokeli on sääennusteiden mukaan muuttumassa Uudellamaalla, Varsinais-Suomessa, Kanta-Hämeessä ja Kymenlaaksossa ensi yöstä alkaen huonoksi lumisateen ja pöllyävän lumen vuoksi.
Fintrafficin tieliikennekeskus muistuttaa autoilijoita ottamaan huonot ajokelit huomioon jo perjantain 2.1. aamun työmatkaliikenteessä.
”Lunta on ennusteiden mukaan lähipäivinä luvassa runsaasti, ja pöllyävä lumi heikentää nyt näkyvyyttä. Pakkasen vuoksi myös suolauksen vaikutus tienpintoihin jää heikommaksi. Autoilijoiden onkin tärkeää pitää kunnon turvaväli edellä ajavaan sekä varata jo perjantaiaamun työmatkaliikenteeseen normaalia enemmän aikaa, koska peräänajojen ja tieltä suistumisten riskit ovat kohonneet”, muistuttaa liikennekeskuspäällikkö Sanna Piilinen Fintrafficin tieliikennekeskuksesta.
Fintrafficin tieliikennekeskukset palvelevat ympärivuorokautisesti tieliikenteen ohjaamisessa, liikennetiedottamisessa ja häiriönhallinnassa. Työtä turvallisen ja sujuvan maantieliikenteen hyväksi tehdään tiiviissä yhteistyössä viranomaisten ja muiden liikenteen toimijoiden kanssa.
Tiesitkö? Oman ajoreitin liikenne- ja olosuhdetietoa voi seurata mobiilisti ilmaisesta Fintraffic Mobiilista, josta on saatavana myös automaattiset push-viestit liikenteen eri häiriöistä ja varoituksista.