Fintrafficin digipalveluiden käyttö kasvoi kolmannella vuosineljänneksellä yli 60 prosenttia, ja Fintraffic Mobiili -sovellus ylitti 100 000 latauksen rajan. Sovellus tuo ajantasaiset liikennetiedot suoraan käyttäjän puhelimeen. Junaliikenteen liikennemäärissä nähtiin maltillista kasvua henkilöliikenteessä, kun taas tavaraliikenteessä kehitys oli laskusuuntainen. Lapin sesonkiliikenteen talvinäkymät ovat positiiviset, ja ennusteiden mukaan lentoliikenne jatkaa kasvuaan.
”Fintrafficin tuottamaa liikennedataa hyödyntävät niin viranomaiset, yritykset kuin sovelluskehittäjät. Digipalveluidemme käytön merkittävä kasvu kertoo, että tiedolle on kysyntää. On myös hienoa nähdä, että myös Fintraffic Mobiili on löytänyt tiensä jo yli 100 000 käyttäjän puhelimeen", sanoo toimitusjohtaja Pia Julin Fintrafficista.
Raideliikenne on sujunut vakaasti – lähiliikenteessä kasvua, tavaraliikenteessä laskua
Vuoden kolmannella neljänneksellä raideliikenne on sujunut Suomessa pääosin vakaasti. Junamäärät ovat pysyneet lähellä viime vuoden tasoa, mutta lähiliikenteessä on nähty kasvua pääkaupunkiseudun alueella mm. vuorotarjonnan lisäämisen myötä. Lähijunaliikenteen määrä nousi noin 11 prosenttia edellisvuoden vastaavasta ajasta. Kaukoliikenteen määrät kasvoivat 3,7 prosenttia. Tavaraliikenteen määrä oli 16 prosenttia pienempi kuin edellisvuoden vastaavana ajankohtana.
Junaliikenteen täsmällisyys oli vuoden kolmannella neljänneksellä jonkin verran parempi kuin viime vuonna vastaavana ajankohtana. Lähiliikenteessä täsmällisyys oli 93,4 prosenttia (91,7 %), kaukoliikenteessä 88,5 prosenttia (85 %) ja tavaraliikenteessä 94,9 prosenttia (92,2 %). Ratatöitä oli 14 prosenttia vähemmän kuin viime vuonna vastaavana aikana. Näihin lukuihin on vaikuttanut esimerkiksi se, että Tampereen ohjausalueella oli vuonna 2024 käynnissä useita työllistäviä ratahankkeita, jotka ovat jo valmistuneet tai valmistumassa. Tavaraliikenteen määrään Kouvolan suunnalla on vaikuttanut mm. paperitehtaan alasajo. Myös myrskyvauriot ja pitkäksi menneet ratatyöt, kuten Jyväskylän Tourujoen siltatöiden viivästyminen, ovat vaikuttaneet junien täsmällisyyteen.
Fintrafficin digipalveluiden käyttö kasvoi yli 60 prosenttia
Fintrafficin tuottamaa liikennedataa hyödynnetään laajasti esimerkiksi navigaattoreissa, reittioppaissa ja erilaisissa digitaalisissa palveluissa, jotka helpottavat sujuvaa liikkumista arjessa. Vuoden 2025 kolmannella vuosineljänneksellä Fintrafficin digitaaliset palvelut keräsivät noin 2,70 miljoonaa käyntiä, kasvua vuoden takaiseen on 64 prosenttia (1,64 miljoonaa käyntiä Q3/2024). Suomen paras asiakasteko 2024 –palkinnon voittanut Fintraffic Mobiili ylitti juuri 100 000 latauksen rajapyykin ja on edelleen suosituin palvelu keräten noin 1,74 miljoonaa käyttökertaa.
Fintrafficin Digitraffic-palvelussa tarjoamiin liikennedatan rajapintoihin tehtiin vuoden kolmannella vuosineljänneksellä 1,39 miljardia kyselyä (1,52 miljardia Q3/2024). Digitrafficin kautta jaellaan muun muassa liikennetiedotteita, kelikamerakuvia ja reaaliaikaisia liikennemäärätietoja.
Joukkoliikenteen matkatietoihin tehtiin Digitransit-alustalla vuoden kolmannella neljänneksellä 4,38 miljardia rajapintakutsua (4,40 miljardia Q3/2024). Dataa jaettiin 61,27 TB (62,12 TB Q3/2024). Suomalaiset joukkoliikenteen reittioppaat hyödyntävät laajasti yhteistä tietopohjaa Digitransit-alustan kautta.
Digitraffic- ja Digitransit-palvelujen rajapintakutsujen määrän lasku kertoo rajapintojen tehostuneesta toiminnasta: tiedot saadaan nyt nopeammin, tiiviimmin ja vähemmillä kutsuilla. Lisäksi osa tiedoista on siirtynyt muihin palveluihin.
Raskaan liikenteen määrät edellisvuoden tasolla – kasvu pysähtynyt
Tieliikenteen kokonaismäärä pääteillä (valta- ja kantatiet) oli heinä-syyskuussa hienoisessa nousussa viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna (2,1 %). Henkilö- ja pakettiautojen liikennemäärä kasvoi vuoden takaisesta 2,3 prosenttia.
Vuoden kolmannella vuosineljänneksellä raskaan liikenteen määrät olivat kuta kuinkin viime vuoden tasolla (-0,2 %), ja edellisen neljänneksen loppupuolella alkanut laskusuunta jatkui.
Ylilentojen määrä vakiintunut
Suomen lentoliikenteen määrä on ollut huhtikuusta alkaen lievästi laskusuuntainen. Kansainvälinen liikenne on kolmannella kvartaalilla kuitenkin kokonaisuutena ollut hienoisessa kasvussa lukuun ottamatta heinäkuuta, jolloin matkustajamäärät jäivät viime vuoden vastaavasta ajankohdasta. Kotimaan liikenne on sen sijaan pysynyt vakaana, ja kasvua on kertynyt noin neljä prosenttia.
Ylilentojen määrä on vakiintunut selvästi viime vuoden tasoa alhaisemmaksi, eikä kiinalaisten lentoyhtiöiden liikenne Suomen ilmatilan kautta ole lisääntynyt. Lisäksi intialaiset ja Lähi-idän yhtiöt ovat vähentäneet lentojaan merkittävästi. Viime vuoden vastaavaan ajankohtaan verrattuna ylilentojen määrä on vähentynyt noin 11 prosenttia.
Venäjän ja Kaliningradin liikenteessä kesäsesonki on ohi ja Kaliningradin liikenteen määrä on syksyn myötä vähenemässä. Venäläiskoneet käyttävät kansainvälistä ilmatilaa Itämeren yllä matkallaan Kaliningradiin.
Lapin sesonkiliikenteen osalta talven näkymä on positiivinen. Ennusteiden mukaan liikenne on edelleen kasvussa.
Liitetiedostot
Liite | Koko |
---|---|
Liikennemäärät_Q3_2025.pptx | 4.2 MB |