Valtatiellä 3 Tampereen ja Lempäälän välisellä tieosuudella on käynnistymässä lokakuun alusta liikenteenhallintajärjestelmän uusinta, jonka maastotyöt kestävät arviolta vuoden 2025 loppuun.
Liikennettä haittaavat työt ajoittuvat loppusyksylle, ja ne pyritään ajoittamaan yöaikaan. Käytössä on liikenteelle tällöin alennetut nopeusrajoitukset.
Töiden aikana uusitaan valtatiellä 3 Tampereen Rautaharkon ja Lempäälän Kuljun eritasoliittymien välillä (n. 13 km) sekä Lakalaivan ja Linnakorven eritasoliittymien välillä (n. 5 km) olevat liikenteenhallintajärjestelmän vaihtuvat opasteet tietoliikennelaitteineen ja -kaapelointeineen.

Liikenteenhallintajärjestelmän uusimisen tavoitteena on parantaa järjestelmän toimintavarmuutta sekä ylläpidettävyyttä uusimalla elinkaarensa päässä olevia laitteita ja korvaamalla niitä nykyaikaisella tekniikalla. Uusitun järjestelmän arvioitu tekninen elinkaari tulee olemaan reilut 10 vuotta. Rakennuttajana toimii Fintraffic Tie Oy ja pääurakoitsijana Normivalaistus Oy.