Lentoreittipalveluiden kysyntä kasvoi vuonna 2024 vaikka lentoliikenne Suomessa elpyi muuta Eurooppaa hitaammin. Lennonvarmistuspalvelua tarjottiin aluelennonjohdossa lähes 242 000 lennolle ja Helsinki-Vantaalla yli 153 000 nousulle ja laskulle. Suomen yli lentävien lentojen määrä kasvoi yli 65 000 lentoon.
Strategiset hankkeet etenivät
Lennonvarmistuksen strategisista hankkeista etälennonjohdon hankinta ja käyttöönotto (Multi Remote Operating Tower, MROT) eteni tarjouskilpailutuksen järjestelmäesittelyihin ja neuvotteluihin tarjoajien kanssa. Kustannustehokkuutta, entistä joustavampaa lennonvarmistuspalvelua ja turvallisuutta edistävä hanke mahdollistaisi lennonjohtopalvelun tuottamisen yhdestä työpisteestä usealle lentoasemalle.
Rajat ylittävän lennonvarmistuspalvelun valmistelua jatkettiin Virossa palveluja tuottavan Estonian Air Navigation Services -yhtiön (EANS) kanssa. Lennonvarmistusyhteistyöhön tähtäävässä FINEST-hankkeessa on valmisteltu valtiosopimuksia kansallisella tasolla.
Ilmatila 2027 -hanke käynnistyi konseptin ja reunaehtojen määrittelyllä. Keskeisinä tavoitteina ovat lentoturvallisuuden lisäksi maanpuolustuksen tarpeiden huomioiminen, kilpailukyky ja saavutettavuus, ympäristötavoitteet ja vastuullisuus sekä kaikkien ilmatilankäyttäjien huomioiminen.
Lennonvarmistuksen palvelumyynti jatkui menestyksekkäästi. Ensimmäiset georgialaiset opiskelijat päättivät perusopintonsa kesäkuussa ja uusi ryhmä aloitti opintonsa lokakuussa. Myös suomalaisia lennonjohtajia koulutettiin vuonna 2024.
Palvelun laatu todistetusti huipputasoista
Vuosittaisen asiakastyytyväisyyskyselyn perusteella lennonvarmistuksen palvelut pysyivät asiakkaiden silmissä toimivina ja turvallisina. Asiakkaiden antama yleisarvosana palvelusta ja yhteistyöstä nousi 4,0:aan (vuonna 2023: 3,8/5).
Lennonvarmistuksen toiminta on kokonaisvaltaisesti laadukasta, siitä todisteena yhtiölle myönnettiin kesäkuussa ISO9001 -laatujärjestelmän
sertifikaatti.
Kehitystyöt jatkuvat
Ilmailun tilannekuvasovellus on valmistumassa, ja se lanseerataan keväällä 2025, samoin kuin digitaalinen lennonvalmistelusovellus yleisilmailijoille. Lennonvarmistuksen digitaalisen tilannekuvan ja muiden ilmatilan käyttäjien palveluiden kehitystyötä jatketaan vuonna 2025.
Lämpimät kiitokset henkilöstöllemme, joka tekee työtä tinkimättömällä ammattitaidolla. Kiitos myös yhteistyökumppaneillemme ja asiakkaillemme hyvästä yhteistyöstä