Suomi on mukana Euroopan laajuisissa yhteistyöryhmissä sekä kokeiluhankkeissa, joissa etsitään ratkaisuja välittää tietoa yllättävistä liikenneolosuhteista, jotta onnettomuudet ja niistä aiheutuvat ruuhkat voitaisiin välttää. Tieliikenteen automaatio ja ajoneuvojen verkottuneisuus voivat edistää turvallisuutta liikenteessä.
Euroopan Unioni tavoittelee tieliikenteen kuolemien ja vakavien loukkaantumisten puolittumista vuoteen 2030 mennessä, ja ns. nollavision mukaisesti kuolemaan johtaneita onnettomuuksia ei tulisi enää tapahtua lainkaan vuonna 2050. Euroopan komission strategian mukaan tieliikenteen automaation ja ajoneuvojen verkottuneisuus voivat parantaa tieliikenteen turvallisuutta. Avainasemassa on kuljettajan kyky ennakoida edessä olevia vaaroja oikea-aikaisen ja täsmällisen tiedon avulla.
Vaikka yhä useampi ajoneuvo jo välittää toisilleen liikkumisen kannalta tärkeää tietoa, eivät eri valmistajien ajoneuvot, palveluntarjoajien älypuhelinsovellukset ja viranomaisten järjestelmät kuitenkaan keskustele keskenään, jolloin tienkäyttäjät eivät saa käyttöönsä kaikkea olemassa olevaa tietoa eikä tiedon laatua pystytä yhtä hyvin tarkistamaan. Ongelman ratkaisemiseksi Euroopassa viranomaiset ja yritykset tekevät yhteistyötä.
Vuoden 2020 aikana Suomessa saavutettiin usea merkittävä virstanpylväs tiedonvaihdon parantamiseksi. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin, Väyläviraston, Fintrafficin ja suomalaisten yritysten NordicWay 2 -kokeiluhankkeessa kehitettiin tieliikenteen olosuhde- ja häiriötiedon jakamista. EU-rahoitetussa hankkeessa Suomen, Ruotsin, Norjan ja Tanskan viranomaisten ja yritysten palvelut vaihtoivat matkaviestinverkon ja tiedonvaihtopalvelimien välityksellä olosuhde- ja häiriötietoa yli rajojen. Pohjoismaiden maantieteellisesti harvaan asutut maat ja pitkät etäisyydet, erinomainen matkaviestinverkko sekä erityisesti Suomessa vanha autokanta ovat kannustaneet maita yhteistyöhön matkaviestinverkon hyödyntämisessä.
"NordicWay-yhteistyö on hieno esimerkki pohjoismaisesta yhteiskehittämisestä. Aikainen pilotointi yhdessä vauhdittaa järjestelmien, laitteiden ja ajoneuvojen yhteensopivuuden varmentamista. Olemme saaneet hankkeessa arvokasta kokemusta muiden maiden käytössä olevista ratkaisuista. Tulevaisuuden turvallisen ja sujuvan liikenteen varmistamisessa eri toimijoiden välisen olosuhdetiedon vaihtamisella on tärkeä rooli", projektipäällikkö Olli Rossi Fintrafficista sanoo.
Suomessa eurooppalainen ja pohjoismainen yhteistyö tieliikenteen automaation edellytysten luomiseksi jatkuu myös tulevina vuosina EU:n, valtion ja kuntien rahoituksella. Pohjoismaiden yhteistyö tiedonvaihdon saralla käynnistyi jo vuonna 2014. Tässä NordicWay-yhteistyössä ovat tällä hetkellä mukana Traficomin lisäksi Helsinki, Tampere ja Vantaa, Fintraffic ja Väylävirasto.
Lisäksi Fintraffic allekirjoitti yhdessä ajoneuvovalmistajien, palveluntarjoajien ja EU-jäsenmaiden kanssa yhteistyösopimuksen Euroopan maiden rajat ylittävästä liikenteen turvallisuuteen liittyvän datan vaihdosta.
Lue koko tiedote Traficomin sivuilta.